Oct 16
Nobel-díjas közgazdász és a frankhiteles bukta
A Nobel-díjas közgazdász úgy érzi, hogy az emberi érzelmek olyan erővel hatnak az árakra és árfolyamokra pénzügyi buborékok idején, hogy szinte teljesen felesleges figyelmeztetni a bajra.
Posztjainkban gyakran tesszük fel a kérdést, hogy vajon hibát követtek-e el a közgazdászok, amikor elmulasztottak figyelmeztetni a közelgő válságra. Vajon tényleg leszerepeltek volna a legkiválóbb professzorok? Valóban némán nézték, amint egyre fenntarthatatlanabb pályára sodródik a világgazdaság, az árfolyamok pedig eltávolodnak a realitástól, avagy meglehet, hogy a valójában „szóltak”, csak épp senki sem figyelt rájuk? A 2013-as Nobel-díjjal erre a kérdésre is csattanós választ kaptunk. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A legrangosabb tudományos elismerést ugyanis idén három olyan közgazdász kapta - Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen és Robert J. Shiller -, akik tudományos munkásságuk során épp az árfolyamokat mozgató gazdasági racionalitást és az emberi kapzsiságból táplálkozó pénzügyi buborékokat kutatták. Kimutatták többek között, hogy bár az idő egy jelentős részében a pénzpiacok valóban racionálisan viselkednek, megesik ugyanakkor, hogy egy-egy rövidebb időre józan ésszel felfoghatatlan pályára tévednek.[...] Bővebben!