Feb 16
Vonzóvá kell tenni a tanári pályát
A szegények gondjait nem a minimálbér emelésével vagy a gazdagok adóztatásával lehet megoldani, hanem például jó tanárokkal.A jövedelmi egyenlőtlenségek aggasztóak, a pénz és a vagyon néhány milliárdosnál landol, a kisemberek milliói pedig egyre lejjebb csúsznak? A megoldás állítólag egyszerű: meg kell adóztatni a gazdagokat, a pénzt oda kell adni a szegényeknek és természetesen fel kell emelni a minimálbért. De valóban ennyire egyszerű lenne? Richard N. Haass, amerikai közgazdász szerint nem. Az eredeti elemzés itt érhető el.
A közgazdász szerint a legfőbb gond nem a jövedelmi egyenlőtlenség, hanem a szociális mobilitás hiánya. Vagyis nem az a baj, hogy sokan születnek szegénynek, hanem az, hogy a társadalmon belül kevés az esélye a felemelkedésnek. Semmi gond sem lenne, ha az, aki szegénynek születik, a kellő szorgalommal és kitartással felküzdhetné magát a jövedelmi létrán. Richard N. Haass szerint nem a gazdagok adóztatása vagy a minimálbér emelése a megoldás, hanem az, ha az állam ezt a küzdelme segíti, vagyis megteremti a lehetőségét a kiemelkedésnek.
Hogyan képes erre az állam? Először is a kereteket kell megteremteni, erősíteni a személyiségi jogokat, megerősíteni a jogállamot és erős intézményeket létrehozni, melyek védik az állampolgárokat és biztosítják a rendet.
Másodsorban az államnak meg kell teremtenie a mindenki számára elérhető, minőségi oktatás és egészségügy rendszerét. Az oktatás esetében nem csak az elérhetőség fontos, de gondoskodni kell a minőségről is, ami két módon biztosítható a közgazdász szerint. Egyrészt a tanári pályát vonzóvá kell tennie az államnak, amit elsősorban a fizetéseken keresztül tud megtenni. Másrészt a gondoskodnia kell a tananyag időszakos felülvizsgálatáról, amely folyamatba be kell vonnia a vállalati szektort is. Németország vagy Svájc versenyképességének egy jelentős része onnan ered, hogy a tananyag összeállításánál az oktatási intézmények együttműködnek a vállalati szektorral. A tanulás fontos, ennél is fontosabb ugyanakkor a versenyképes és használható tudás megszerzése.
Richard N. Haass szerint a szociális mobilitás megteremtése és erősítése néhány jól célzott reformmal megoldható, ezek között a megoldások között azonban nem szerepel a gazdagok adóztatása és a minimálbér emelése. Főleg, mert ezek olyan lépések, melyek elől a gazdagok és a jól menedzselt vállalatok egészen biztosan kitérnek…Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!Magyarország nem Argentína - szerencséreA brüsszeli észjárás és a magyar fejlesztésekEgy rossz reflex rángatja a forintotMások pénzéből nem lesz itthon biztos jövőLondoni magyarok: hány bizonyíték kell még?Egy sikeres recept az államadósság elleni harcban