Marad a babaváró és a CSOK is

Szombaton bejelentette a kormány, hogy továbbra is elérhetőek lesznek a családtámogatások, a babaváró hitel (ez eredetileg megszűnt volna az év végén), a CSOK, a családi adókedvezmény, első házasok adókedvezménye és a diplomás gyerekgondozási díj. Amire nem derült fény, hogy mi lesz a falusi CSOK-kal (év végén szűnik meg elvileg), illetve meghosszabbítják-e a 3+3 milliós felújítási támogatást.
The post Marad a babaváró és a CSOK is first appeared on Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Rezsikérdés: meglévő ingatlan társasházzá alakítása

Többen szerettek volna cikket a társasházzá válásról, ami a megemelkedett rezsi miatt lehet alternatíva azoknak, ahol több család lakik együtt, jellemzően egy család több generációja. A dolog nem annyira egyszerű, de nem is annyira komplikált, kell hozzá ügyvéd és egy földmérő, ha egyébként az ingatlan kialakítása alkalmas arra, hogy két (vagy több) külön lakás legyen kijelölve benne. Erika volt olyan
The post Rezsikérdés: meglévő ingatlan társasházzá alakítása first appeared on Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Melyik ország az európai strandbajnok?

Nem kell messzire utazni Magyarországról, ha a legjobb uniós tengeri vízminőséggel (*-ben) akarjuk kényeztetni magunkat. 99,2 százalék – ez Horvátország értéke abban az összeurópai rangsorban,…
The post Melyik ország az európai strandbajnok? appeared first on HOLDBLOG.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Az ügynök élete

Mint a legutóbbi írásomban megpedzegettem, a játékosok árát és vélt értékét ugyan valóban nagyon sok minden képes befolyásolni, de mindezek hátterében és egyre nagyobb súllyal…
The post Az ügynök élete appeared first on HOLDBLOG.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Megnyugvás?

Úgy tűnik, a globális piacok azt kezdik árazni, hogy az amerikai jegybank határozott, agresszív és gyors fellépése (gazdaság lassítása), valamint az árupiaci termékek áresése (dezinflációs hatások) miatt…
The post Megnyugvás? appeared first on HOLDBLOG.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Nem csak kisállatainknak, de a természetnek és nekünk is ártanak a tűzijátékok

Az Egyesült Államok a közelmúltban ünnepelte függetlenségének évfordulóját, a július 4-i ünnepség pedig már gyakorlatilag szinonimájává vált a temérdek tűzijátéknak. Augusztus végén az államalapítást ünnepelve itthon is durrogtatjuk majd ezeket a pirotechnikai különlegességeket, azonban érdemes észben tartani, hogy nem csak kutyáknak és más kisállatoknak ártunk ezzel, hanem bolygónknak és magunknak is.
 
A tűzijátékok nagy múltra tekintenek vissza, és már az időszámításunk előtti második évszázadban is használták őket Kínában. A kezdeti petárdák bambusznádak voltak, amiket mindenféle anyaggal megtöltve tűzbe dobtak: a hő hatására hangos zajjal pukkantak szét, miután a növény üregeiben lévő levegő felhevült. A puskapor felfedezése után egyre látványosabb és hatékonyabb pirotechnikai eszközök születtek, és az évszázadok során gyakran vetették be őket mindenféle fesztiválokon. Magyarországon először a XV. század végén, Mátyás király és Aragóniai Beatrix esküvőjén láthattak először ilyet az emberek. Az új technikák azonban új anyagokat is jelentettek, melyek mai változatai már kifejezetten károsítják a környezetet. Ezért is érdemes elgondolkodnunk azon, mennyire akarunk még részt venni ebben – hívja fel a figyelmet újból aktuális cikkére a Treehugger.
A modern tűzijátékok gyakorlatilag kis rakéták. Ezeknek a vázába robbanékony vegyi anyagokat helyeznek: oxidálót, üzemanyagot, fémet tartalmazó színezőt és kötőanyagot. Ha ezt meggyújtjuk, az oxidáló és az üzemanyag vegyi reakcióba lépnek, és egyrészt magas hőt, másrészt gázt termelnek. A másik két alkotóelemnek köszönhetjük a színt és azt, hogy az egész egyben marad. A hagyományos tűzijátékokban faszén, kén és salétrom egyvelege, azaz puskapor található: amikor szikra éri a puskaport, a salétrom oxigénnel táplálja a tüzet, ami fenntartja a faszénből és kénből álló üzemanyag égését. 
A modern változatokban a salétrom helyett perklorátokat használnak, amik központi klóratomhoz kapcsolódó, négy oxigénatomból álló vegyi anyagok. A környezetre gyakorolt hatásuk még nem teljesen ismert, de a perklorátok kifejezetten veszélyesek az emlősökre, beleértve az embereket is. Kutatások szerint felduzzaszthatják a pajzsmirigyet, ezzel korlátozva a természetes fejlődést. Szerencsére a természetben találni olyan baktériumokat, amik lebontják a perklorátokat, így azok nagy eséllyel nem okoznak hosszú távú problémákat – bár érdemes velük vigyázni. Ennél is komolyabb gondot jelentenek a bámulatos színeket generáló nehézfémek. Bár teljes hatásuk még nem ismert, de az eddigi tanulmányok alapján az emberekre és a környezetre is káros következményekkel járhat, ha túl sok gyülemlik fel belőlük a levegőben. A legyakrabban használtak a stroncium a piroshoz, az alumínium a fehérhez, a réz a kékhez, a bárium a zöldhöz, a rubídium a lilához és a kadmium más színekhez.
Mivel a tűzijátékok gázt és füstöt termelnek, a levegő minőségét is rontják. A már említett nehézfémek és részecskék kíséretében kén-dioxid és nitrogénoxid kerül a levegőbe. Ezek belélegzése szív- és érrendszeri, valamint légzési problémákat és elváltozásokat eredményezhet. Emellett komoly veszélyt jelentenek az erdőkre is. Mivel a leggyakrabban kültéren vetik be a rakétákat, ha bármilyen hiba vagy elégtelen elővigyázatosság miatt érintkezésbe kerülnek növényekkel vagy más gyúlékony szerves anyagokkal, komoly katasztrófákat okozhatnak – főleg nagy szárazság vagy erős szél idején. A tűzijátékokat gyakran műanyagba csomagolják, az emberek pedig a csomagolást hátrahagyják, tovább károsítva a környezetet. Mivel a műanyag nem igazán bomlik le, a szennyezés maradandó problémákat okozhat. A vízparti eseményeknél a csomagolóanyagok bekerülhetnek a tengerekbe, tavakba, folyókba – például a Dunába is –, tovább roncsolva a bioszférát – ezért is kampányolnak például Ausztráliában azért, hogy lebomló papírba csomagolják az újévi nagy tűzijátékozáshoz használt pirotechnikai eszközöket.
Hiába látványosak tehát a tűzijátékok, a lehető legjobb alternatíva, ha egészségünk és a környezetünk érdekében lemondunk róluk. Természetesen nem ugyanazt a hatást keltik, de szennyező anyagok nélküli fényjátékot kínálnak a lézershow-k: bár ezek is sok energiát igényelnek. Tavaly az Egyesült Államokban 2,2 milliárd dollárt – kb. 875 milliárd forintot – költöttek közel 208 millió kilogramm tűzijátékra, így rengeteget lehetne spórolni a mellőzésével.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Alternatív felvevőpiac

Miközben két év alatt a kétszeresére nőtt az Oroszországból Kínába irányuló export havi értéke, egy másik, erősen kapcsolódó adatot is érdemes megemlíteni: február és május…
The post Alternatív felvevőpiac appeared first on HOLDBLOG.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Mennyit (nem) költünk fenntarthatóságra?

Nem könnyű megválaszolni a kérdést. Ez érthető, egyrészt nagyon sokáig a fenntarthatóság nem szerepelt a gazdasági vagy bármilyen szempontok között, másrészt a fenntarthatóságot a maga…
The post Mennyit (nem) költünk fenntarthatóságra? appeared first on HOLDBLOG.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva