Ez történt a héten 06.30

Janet Yellen az amerikai államháztartási hiány egyik nyilvánvaló okának Trump 2017-es adócsökkentését nevezte meg. Ekkor csökkent a cégek adója 35%-ról 21%-ra és csökkentek a magas jövedelműek egyéb adói is. A következő tíz évben a számítások szerint további 4,6 ezer milliárd dollárral fogja növelni a hiányt a trumpi adócsökkentés. (Kapcsolódó cikk: Fizessenek a szegények) Erre utal […]
A Ez történt a héten 06.30 bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Tényleg átalakulhatnak a magyar erdők?

Az erdők olyan életközösségek, ahol minden állatnak és növénynek megvan a maga elengedhetetlen szerepe, és ezek egy tökéletes egyensúlyon alapuló, szerves egységet alkotnak. Ezt azonban számos tényező fenyegeti akár emberi, akár környezeti oldalról – és ez alól sajnos a magyar erdők sem jelentenek kivételt. 

Az erdők nagyon fontosak a számunkra, ugyanis remek szén-dioxid-semlegesítők, ezáltal ellensúlyozzák a globális felmelegedés folyamatát. Emellett rengeteg oxigént termelnek, és befolyásolják a Föld vízháztartását is. Hazánk mintegy 21 százalékát erdők borítják. Aszalós Réka, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa szerint ezt a mennyiséget lehetne növelni, de a legfontosabb az lenne, hogy az erdők minőségén javítsunk, ugyanis most közel felerészt ültetvény jellegű, tájidegen fajokból állnak. 

A magyar erdők fajösszetételét nagyban befolyásolja az adott terület mikroklímája. A levegő páratartalma alapján négy klímaosztályt különítünk el: a bükkös, a gyertyános-tölgyes, a cseres-tölgyes és az erdősztyepp-klímát. A globális felmelegedés következtében azonban egyes osztályok területi aránya csökken, míg másoké nő. A legnagyobb páratartalmú és legalacsonyabb középhőmérsékletű bükkös klíma például 1967-ben az ország területeinek 5 százalékát, 2010-re viszont már csupán 2 százalékát tette ki, és 2071-ig akár véglegesen el is tűnhet. Ezzel szemben a legmelegebbnek és legszárazabbnak számító erdősztyeppék területe 19 százalékról 25 százalékra nőtt 2010-re.  

Új állatfajok az erdőkben? 

Az ország fás területei rengeteg különböző élőlénynek adnak otthont, például a hűvösebb éghajlatot kedvelő harkályoknak, süvöltőknek és csízeknek, akik természetes élőhelye folyamatosan visszaszorul. A mikroklíma változásának következtében a szintén hidegebb időjárást kedvelő foltos szalamandra is a pusztulás szélére kerülhet.  

Az átalakuló környezeti adottságok az ország vízháztartását is befolyásolják. A csökkentő csapadékmennyiség következtében száradásnak indulnak vizes előhelyeink, és ezáltal csökken az itt élő állatok lélekszáma. Az országon átvonuló vándormadarak – például a vadludak és a darvak – is nagy gondban lehetnek a csapadék hiánya miatt, ők ugyanis itt állnak meg táplálkozni a vándorútjuk során.  

De a klímaváltozás a porzó rovarok, – például a lepkék – dolgát is alaposan megnehezíti, akik nehezen tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. A növekvő hőmérséklet következtében megjelennek az olyan szárazságot jobban tűrő élőlények, mint például a gyapottok-bagolylepkék, amelyek a lombos erdők egyik legnagyobb károsítói. Szintén problémát jelenthet a nyugat-nílus lázat terjesztő szúnyog elterjedése, amely többek között a hazai héjaállományt is fenyegeti.  

A probléma megoldása nem egyszerű. Aszalós Réka szerint létezik egy olyan szcenárió is, miszerint az évszázad végére alig marad egybefüggő erdőnk, és füves-fák sztyeppék fogják uralni a természetes területeket. Ha nem tudunk változtatni a klímaváltozás jelenlegi tendenciáin, akkor a bükkerdők kerülhetnek a legnagyobb veszélybe, amely magával vonná a biodiverzitás csökkenését is.  

A klímaváltozás lassítását szolgálná, ha további fákat ültetnénk, növelve az erdők területének arányát, de a fajok kiválasztásánál is körültekintően kell eljárnunk – figyelmeztetnek az ökológusok. Fontos kritérium például, hogy lehetőleg az őshonos fafajok sokszínű, gazdag ökoszisztémáját támogassuk, és a klímaváltozás fokozódásával a szárazságnak ellenállóbb fajokat szaporítsunk.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

2025-től új minősítés szükséges logisztikai tevékenység végzéséhez

Új fogalommal egészült ki a szabályozott parkok hálózatára vonatkozó szabályozás: 2025 január 1-től egyes vállalkozások kizárólag akkor végezhetnek az adott telephelyen logisztikai tevékenységet, ha a „Logisztikai Park” címet megszerezték.
The post 2025-től új minősítés szükséges logisztikai tevékenység végzéséhez appeared first on Advocatus.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Az otthoni edzés 5 aranyszabálya – Te is betartod ezeket?

Sokan hajlamosak alábecsülni az otthoni edzés hatékonyságát. Pedig a jól összerakott és megfelelő intenzitású gyakorlatokkal hasonlóan jó eredményeket lehet elérni,
A Az otthoni edzés 5 aranyszabálya – Te is betartod ezeket? bejegyzés először Insiderblog.hu-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Új vállalkozói számla: Binx

A Számlázz.hu csapata egy új pénzügyi szolgáltatást indított vállalkozásoknak. Online nyithatsz vállalkozói bankszámlát, indulásnak szinte költségmentesen, egyedül a Binxen kívüli utalásoknak van egy fix 199 forintos díja. Ez sajnos nem sokáig lesz így, várhatóan csak a nyár végéig, az ősztől érvényes árakat nem tudták megmondani. (A tranzakciós adó miatt, ami 0,3%-a minden utalásnak, nem valószínű, […]
A Új vállalkozói számla: Binx bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

A szemész is lehet szemhéjplasztika specialista?

A szemhéjplasztika egyre népszerűbb kozmetikai eljárás, amely a szem körüli bőr és szövetek esztétikai és funkcionális javítására irányul. Sokan nem
A A szemész is lehet szemhéjplasztika specialista? bejegyzés először Insiderblog.hu-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Hogyan hat a befektetésekre az új szocho adóteher? Frissítés!

A Magyar Közlönyben 2023. május 31-én megjelent 205/2023. (V. 31.) Kormányrendelet alapján 2023. július 1-sejétől az Szja törvény szerint kamatjövedelmet – az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével – a 15% személyi jövedelemadó (szja) mellett 13% szociális hozzájárulási adó (szocho) is terheli a 424/2022. (X. 28.) Kormányrendelettel kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt. A jelenlegi tervek szerint 2023. november 26-ig tart a veszélyhelyzet, de nem lehet kizárni, hogy annak időtartamát újra meghosszabbítják

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

VIDA – egyelőre nincs megállapodás

A ViDA csomag (VAT in the Digital Age, azaz Áfa a Digitális Korban) tárgyalásának legfrissebb fejleménye, hogy az ECOFIN 2024. június 21-i ülésén Észtország nem értett egyet a Digitális Kor HÉA (ViDA) egyik pillérével. Mivel a javaslatcsomag elfogadásához egyhangú szavazás szükséges, most sem született végső megállapodás a ViDA-ról, valamint a digitális jelentési követelményekről és az egységes EU-s HÉA-regisztrációról sem.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

NIS2 irányelv: 2024. június 30. a nyilvántartásba vételi határidő az érintett szervezetek részére

Magyarországon a NIS2 Irányelv átültetése már 2023. májusában megtörtént a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről 2023. évi XXIII. törvény megalkotásával.
The post NIS2 irányelv: 2024. június 30. a nyilvántartásba vételi határidő az érintett szervezetek részére appeared first on Advocatus.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

A hatékony és megbízható energiaforrás

A modern világban az energiatakarékosság és a fenntarthatóság egyre fontosabb szerepet játszik a mindennapjainkban. Az emberek keresik azokat a megoldásokat,
A A hatékony és megbízható energiaforrás bejegyzés először Insiderblog.hu-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva