CSOK csapda

Gábor írt egy tanulságos levelet. A meglévő gyerekük mellé úton volt a második, s úgy gondolták, hogy ideje lenne akkor költözni egy nagyobb ingatlanba. Ehhez vették igénybe a CSOK Plusz támogatott hitelt. A hitel sajátossága, hogy még a gyerek születése előtt igénybe kell venni, mert az csak további vállalt gyerekek esetén adható. Amikor a gyerek […]
A CSOK csapda bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Új mérföldkő az ESG területén: hatályba lépett a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló uniós irányelv, vagyis a CS3D

2024. július 25-én hatályba lépett a korábban sokat vitatott és számos alkalommal újratárgyalt, fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelv (Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CS3D)), miután az Európai Parlament és a Tanács is zöld utat adott az javaslatnak.
The post Új mérföldkő az ESG területén: hatályba lépett a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló uniós irányelv, vagyis a CS3D appeared first on Advocatus.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

NIS2 és kiberbiztonság – milliós szankciók és újabb feladatok

Bár a NIS2 regisztrációs határidő óta még egy hónap sem telt el, de máris rohamosan közeledik a következő kiberbiztonsági mérföldkő, amely még nagyobb kihívás lesz a NIS2 érintett szervezetek számára. 2024. október 18-tól ugyanis a nemrég megjelent végrehajtási rendeletben szereplő kiberbiztonsági intézkedéseket már alkalmazniuk is kell. A NIS2 követelményeket nem teljesítő társaságok pedig akár 10 millió forintos bírságot is kockáztatnak!

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Napi ábra: BRICS országok vs G7 országok

Egyes politikai körökben most az a mondás, hogy a BRICS országok (Brazília, Oroszország, Kína, India, Irán, Egyiptom, Dél-Afrikai Köztársaság, Etiópia, Arab Emírségek) már lekörözték GDP-ben a régi G7 országokat (USA, Németország, Kanada, Franciaország, Nagy Britannia, Japán), ezért ők a jövő, hozzájuk kell dörgölőzni. Íme az ábra (kattintásra mind nagyobb lesz): Figyelmes olvasók észreveszik, hogy vásárlóerő-paritáson […]
A Napi ábra: BRICS országok vs G7 országok bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

USA elnökválasztási esélyek

Bár táltos miniszterelnökünk már rég bemondta, ki fogja nyerni az amerikai elnökválasztást, a szkeptikusok számára itt követhető az esélyek alakulása. A jelenlegi állás: Leegyszerűsítve: Trump győzelme kedvező az amerikai részvényindexek számára, a demokrata jelöltté kevésbé.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Ez történt a héten 07.28

A megkérdezett amerikaiak közel 60%-a úgy vélekedett, hogy az amerikai gazdaság recesszióban van, ami messze nincs így, de az emberek ezt gondolják, ráadásul szerintük átlagosan már 2023 márciusától tart a recesszió. Azért gondolják így az emberek, mert az infláció miatt sokkal nehezebb lett a megélhetés és közülük sokan már felélték a tartalékaikat is. Nagyot zuhant […]
A Ez történt a héten 07.28 bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Egy kis ragasztó lehet a korallok megmentője

Az Északkelet-Ausztráliában található Nagy-Korallzátony még az űrből is fantasztikus látványt nyújt, de a jelentősége nem csak a szépségében rejlik. A különböző típusú korallokból felépülő szirt sokféle fajnak ad otthont, és természetes akadályként is működik, ugyanis megvédi Ausztrália partjait a nagyobb viharoktól és cunamiktól. A korallzátonyok változatos és összetett ökoszisztémák, amelyek a tengeri élővilág közel 25 százalékát foglalják magukban. Az elmúlt években sokat olvashattunk a klímaváltozás és az emberi tevékenységek miatti pusztulásukról, de most úgy tűnik, valaki végre megoldást is talált a megmentésükre.  

A korallok átlagosan 1-3 milliméter átmérőjű, medúzaformájú korallpolipokból épülnek fel. Ezek az apró élőlények nagy kiterjedésű kolóniákban élnek, és kalcium-karbonát vázakat építenek, hogy ezáltal védjék magukat. A szemet kápráztató korallzátonyok ezeknek a sokaságából állnak össze, amelyek pompás színeiket a velük szimbiózisban együtt élő algáknak köszönhetik. 

Érzékeny egyensúly az óceáni paradicsomban  

A korallzátonyok jellemzően sekély, meleg tengerekben alakulnak ki, ugyanis itt állnak rendelkezésükre megfelelő életfeltételek. Ebbe beletartozik a napfény, a tiszta víz és egy adott hőmérséklet, amely átlagosan 23–29 Celsius-fok között mozog. A klímaváltozás hatására azonban könnyen felborulhat ez a kényes egyensúly: az átlagosnál melegebb vízben a korallokkal szimbiózisban élő algák kilökődnek, így láthatóvá válik a korallok fehér váza. Ennek eredményeként nemcsak értékes tápanyagoktól esnek el, hanem sérülékenyebbé is válnak, így rövid távon hamar el is pusztulhatnak. De nemcsak a természeti tényezők fenyegetik a korallok épségét, hanem az olyan emberi tevékenységek is, mint az illegális túlhalászás, a korallgyűjtés és a hajók által okozott károk. 

Csak egy kis ragasztó kell… 

Az elmúlt évek alatt a Nagy-korallzátonynál elpusztult korallok mennyisége drasztikusan nőtt, és ehhez képest csak lassabban tudták regenerálni magukat. A Queenslandi Egyetem professzora, Scott Bryan kutatásokat indított a koralltörmelékek regenerálására anélkül, hogy a helybeli élőlényeket valamilyen új, káros hatásnak tennék ki. A szakértő által kidolgozott terv alapötlete, hogy a letört koralldarabokat rögzítenék a tengerfenékhez, így lehetőséget biztosítanának a korallpolipok számára, hogy visszatérjenek erre az eddig instabil, törmelékes területre. És itt jön képbe a ragasztó.  

A kutatócsoport által alkalmazott ragasztó nem a szokványos, háztartásokban megtalálható anyag, hanem egy biológiailag lebomló ragadós gyurma, amelynek a segítségével biztonságosan vissza lehet ragasztani a korallokat. Ez a gyurma részben növényekből kinyert, természetes eredetű anyagokból származik, amelyek nem károsítják az élőlényeket és a környezetet sem.  

A korallok tehát igen érzékeny élőlények, amelyeknek súlyos csapást jelent az óceán felmelegedése, azonban úgy tűnik, hogy a tudomány a segítségükre siet. Így talán megmenthetők lesznek ezek, az óceáni élővilág fenntartásában fontos szerepet játszó lények.  

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Még mindig nem vigyázunk eléggé a pénzünkre, de már egyre több csalást sikerül megakadályozni

Az első negyedévben is folytatódott a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések számának, illetve az általuk okozott kárértéknek a
A Még mindig nem vigyázunk eléggé a pénzünkre, de már egyre több csalást sikerül megakadályozni bejegyzés először Insiderblog.hu-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva

Új e-mailes átverések

Nagyon terjed az Egyesült Államokban az új e-mailes átverések, amik pofonegyszerűek, mégis végtelenül hatásosak. Az elkövetők megfertőznek olyan emberek számítógépeit, akik sok pénzt kezelnek. Ingatlanosok, ezzel foglalkozó ügyvédek, autókereskedők és mindenki más, ahol bőséges zsákmány várható. Ezután csendben figyelnek, akár hónapokig is, közben látnak minden e-mailt és egyéb dokumentumokat, várják a megfelelő pillanatot a cselekvésre. […]
A Új e-mailes átverések bejegyzés először Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről-én jelent meg.

Közzétéve:
Egyéb kategóriába sorolva